‹ Prev
Next ›
Canon imageFORMULA DR-C230 Sheetfed Scanner - 600 dpi Optical
30 ppm (Mono) - 30 ppm (Color) - Duplex Scanning - USB
Out of Stock
Non-Returnable
- Assists with records management and helps reduce paperwork
- Compatible with various document types: thick, thin, oversized, plastic and embossed cards and passports
- Scans up to 30ppm with both sides in 1 pass
- Features automatic double-feed function, Cloud compatibility, and more
- Character Emphasis and Text Enhancement improve legibility
$535.00
Product Details
General Information
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 2646C002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Brand Name | Canon |
| Product Line | imageFORMULA |
| Product Series | DR |
| Product Model | DR-C230 |
| Product Name | imageFORMULA DR-C230 Office Document Scanner |
| Marketing Information | Help boost office efficiency and productivity with the Canon imageFORMULA DR-C230 Document Scanner. Optimal for workgroups and departments in most industries, especially the financial, transportation, rental/leasing services and government sectors, this scanner easily assists with integrating information into digital workflows for process automation and information distribution. It aids efficient record management and helps reduce paperwork. This scanner can scan at up to 30ppm, both sides in one pass, in color or black-and-white. Capable of holding up to 60 sheets, it can handle various document types, including thick, thin or oversized, as well as plastic or embossed cards and even passports. Double-feed release functions and one-touch release button allow scanning to resume when double-feed is detected for seamless scanning. The easy-to-use operation panel contains accessible controls to start scanning operations, pre-configure job tasks and more. With both Canon CaptureOnTouch v4 and Canon CapturePerfect software, you can easily pre-configure scan tasks and choose from a wide selection of file distribution options. With CaptureOnTouch software, scanned documents can be sent directly to third-party cloud applications, like Microsoft SharePoint, Dropbox, Google Drive and more. Auto-resolution settings aid in maintaining image quality in mixed batches of documents and photographs. Character Emphasis and Text Enhancement help improve text legibility on hard-to-read documents. |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
Technical Information
| Cordless | No |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Scan Color | Color |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 30 |
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Scanning Modes | Duplex |
| ADF Capacity | 60 Sheets |
| Duplex Scanning | Yes |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Physical Characteristics
| Height | 8.7" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 6.1" |
| Weight (Approximate) | 8.95 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6) |
| Environmental Compliance |
|
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Description
Canon imageFORMULA DR-C230 Sheetfed Scanner - 600 dpi Optical
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.