‹ Prev
Next ›
Fellowes PlushTouch Microban Keyboard Wrist Rest
1" Height x 18.13" Width x 3.19" Depth - Black - Polyurethane - Wear Resistant, Tear Resistant, Skid Proof - 1 Each
Out of Stock
- The Softest Place Your Wrists Can Rest
- Innovative FoamFusion Technology provides superior comfort to help relieve wrist pressure
- Microban antimicrobial protection keeps product cleaner
- Nonskid backing keeps wrist support in place
- Soft, breathable material withstands daily wear and tear
$39.89
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9252101 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | PlushTouch |
| Product Name | PlushTouch Microban Keyboard Wrist Rest |
| Marketing Information |
Keep your wrist aligned and express your style with this modern keyboard wrist support. The Fellowes® PlushTouch™ ergonomic 9252101 Keyboard wrist rest in black uses innovative FoamFusion™ technology to provide superior comfort and softness to help in relieving wrist pressure. MICROBAN® antimicrobial protection helps keep your product cleaner and soft breathable material withstands daily wear and tear. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Keyboard Pad |
Product Information
| Features |
|
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 1" |
| Width | 18.13" |
| Depth | 3.19" |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Fellowes PlushTouch Microban Keyboard Wrist Rest
From the Manufacturer
Also Consider
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.