‹ Prev
Next ›
Fellowes PlushTouch Microban Mouse Pad Wrist Rest
1" Height x 7.25" Width x 9.38" Depth - Graphite - Polyurethane, Foam - Wear Resistant, Tear Resistant, Skid Proof - 1 Each
Out of Stock
- The Softest Place Your Wrists Can Rest
- Innovative FoamFusion Technology for superior comfort and softness to help relieve wrist pressure
- Microban antimicrobial protection keeps product cleaner
- Nonskid backing keeps wrist rest in place
- Soft, breathable material withstands daily wear and tear
$33.81
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9252201 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | PlushTouch |
| Product Name | PlushTouch Microban Mouse Pad Wrist Rest |
| Marketing Information |
Keep your wrist aligned and express your style with this modern mouse pad with wrist support. The Fellowes® PlushTouch™ergonomic 9252201 mouse pad with wrist rest in graphite uses innovative FoamFusion™ technology to provide superior comfort and softness to help in relieving wrist pressure. MICROBAN® antimicrobial protection helps keep your product cleaner and soft breathable material withstands daily wear and tear. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse Pad |
Product Information
| Features |
|
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Product Material |
|
| Height | 1" |
| Width | 7.25" |
| Depth | 9.38" |
| Weight (Approximate) | 6.88 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year limited |
Description
Fellowes PlushTouch Microban Mouse Pad Wrist Rest
From the Manufacturer
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.