‹ Prev
Next ›
Lorell Electric Desk Riser with Wireless Device Charging
20" Height x 19.25" Width x 33.50" Depth - Desktop - Black
Out of Stock
- Electronic design raises and lowers with simple push of a button
- Wireless charging pad charges your device without direct connection
- USB port offers easy access to power your mobile devices
- Removable keyboard tray allows you to customize your work space
$748.00
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 99530 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Electric Desk Riser with Wireless Device Charging |
| Marketing Information | Desk riser features an electronic design to raise and lower your monitor with just the push of a button. Wireless charging pad allows you to charge your compatible devices without the clutter of wires. Integrated USB port provides convenient access to power to easily charge your electronic devices. Removable keyboard tray allows you to customize your work space. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
Technical Information
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 20" |
| Width | 19.25" |
| Depth | 33.50" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Information |
LIMITED 5 YEAR |
Description
Lorell Electric Desk Riser with Wireless Device Charging
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
20.50" Height - Desktop, Tabletop - Wood, Steel, Laminate - Charcoal Gray, Black - Scratch ResistantProduct Code: VCTDCX760GOut of Stock