‹ Prev
Next ›
Tripp Lite series Adapter Cable
6" A/V Cable - First End: 1 x 19-pin HDMI Type A Digital Audio/Video - Female - Second End: 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male - Black - 1 Each
Out of Stock
- Male-to-female design connects Displayport to HDMI monitor
- Fully molded ends resist damage for long-lasting use
- Supports HD resolutions up to 1080p for crisp, clear images
- Also supports HD resolutions up to 1080p
- Requires DP++ (DisplayPort ++) port
$45.99
Product Details
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | P136-000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | P136-000 |
| Product Name | Adapter Cable |
| Marketing Information | DisplayPort to HDMI converter adapter allows you to connect your computer with a Displayport output to an HDMI monitor. Fully molded ends are durable for long-lasting use. Operating as a Passive adapter, this converter adapter requires that the connected computer has a DP++ (DisplayPort ++) port, which allows HDMI and DVI signals to be passed through. 6" converter adapter supports computer video resolutions up to 1920 x 1200, HD resolutions up to 1080p, and 7.1 audio surround sound. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | A/V Cable |
Technical Information
| Cable Length | 6" |
| Connector Type on First End | HDMI Type A Digital Audio/Video - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Type A Digital Audio/Video - Female |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Conductor | Copper |
| Features | Molded |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
System Requirements:
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
3 year limited warranty |
Description
Tripp Lite series Adapter Cable
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.