‹ Prev
Next ›
Fellowes Corsivo Sit-Stand Workstation
4.50" Height x 31.50" Width x 24.13" Depth - Black
Out of Stock
- Stay Active: Change positions easily with gas-spring height adjustment
- Flexible: Work comfortably sitting or standing with 15.5" of height adjustment
- Spacious: 2-tiered, larger worksurface can accommodate flexible setup options, holding 2 monitors or a monitor and a laptop
- Convenient: Keep your phone or other accessories within reach using device channel
- Easy Assembly: Simply attach the optional keyboard platform, and you're ready to go
$488.75
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8091001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Corsivo |
| Product Name | Corsivo Sit-Stand Workstation |
| Marketing Information | Corsivo Sit Stand Workstation transforms your sedentary desk into a dynamic sit-stand workstation and adds movement to your working day so you stay active and healthy. Easily transition from sitting to standing with gas-spring, 15.5" height adjustment that raises the top surface from 4.4" to 19.8". Two-tiered, larger worksurface can accommodate flexible configuration options, holding two monitors or a monitor and a laptop (33 lb. weight capacity). Keep your phone or other accessories within easy reach using the convenient device channel. Workstation is easy to set up. Simply attach the optional keyboard tray (4.4 lb. capacity), and you're ready to go. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
Technical Information
| Height Adjustable | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 4.50" |
| Width | 31.50" |
| Depth | 24.13" |
| Weight (Approximate) | 29.60 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Fellowes Corsivo Sit-Stand Workstation
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: KTKSTS900Out of Stock
-
Product Code: LLR99530Out of Stock
-
Product Code: LLR99759Out of Stock
-
20.50" Height - Desktop, Tabletop - Wood, Steel, Laminate - Charcoal Gray, Black - Scratch ResistantProduct Code: VCTDCX760GOut of Stock