‹ Prev
Next ›
Fellowes Lotus LT Sit-Stand Workstation
4.38" Height x 31.50" Width x 24" Depth - Desktop - Black
Out of Stock
- Gas-spring adjustment allows you to quickly go from sitting to standing
- Spacious top platform offers ample space for monitors or laptop
- Bottom level offers convenient location for keyboard and mouse
- Device channel keeps your mobile device within quick reach
- Compact size allows use on nearly any existing desk
$545.43
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8215001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Lotus LT |
| Product Name | Lotus LT Sit-Stand Workstation |
| Marketing Information | Sit-stand workstation features gas-spring height adjustment to effortlessly add movement to your workday. Spacious top platform offers enough space to hold two monitors or a monitor and laptop. The bottom level perfectly holds a keyboard and mouse. Keep your phone or other accessories within quick reach with the convenient device channel on the top platform. Compact size allows you to convert nearly any existing desk into a sit-stand workstation. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
Technical Information
| Height Adjustable | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 4.38" |
| Width | 31.50" |
| Depth | 24" |
| Weight (Approximate) | 32.50 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
3 Year Limited |
Description
Fellowes Lotus LT Sit-Stand Workstation
From the Manufacturer
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: KTKSTS900Out of Stock
-
Product Code: LLR99530Out of Stock
-
Product Code: LLR99759Out of Stock
-
20.50" Height - Desktop, Tabletop - Wood, Steel, Laminate - Charcoal Gray, Black - Scratch ResistantProduct Code: VCTDCX760GOut of Stock